fbpx

12 PÓR ROKU

Idea projektu

„12 Pór Roku”, to autorski projekt przedstawiający ścisłe powiązanie człowieka z naturą. W ciągu roku zobrazowałam wielowymiarową wizję. Stworzyłam 12 naturalistycznych kreacji w oparciu o różne gałęzie sztuki: malarstwo, projektowanie ubioru, fotografię i florystykę. Wykonałam akwarelowe szkice żurnalowe, które posłużyły mi jako wzór do własnoręcznego wykonania stylizacji z ponad 50 gatunków roślin i elementów środowiska jak np. szyszki, pióra, kora, mech. Projekty są przesłaniem swobody i prawdziwości w przedstawieniu swojego wizerunku w przeciwieństwie do kreowania, które narzucają nam dyktatorzy mody. Zaprosiłam do projektu 11 kobiet, które wedle miesiąca swoich urodzin założyły odpowiednie stylizacje i wzięły udział w sesji. Sama wcieliłam się w swój miesiąc – wrzesień. Zdjęcia wykonywałam na bieżąco w każdym miesiącu roku przez co odnalazłam silnie powiązane postaci z krajobrazem. W kolorowych kreacjach zmiennych w porach roku widzimy naszą różnorodność. Każdy ze strojów jest indywidualnym przedstawieniem osobowości, które scala natura. Przeznaczeniem człowieka jest życie wśród natury, bez której jego twórczość i byt nie mogą istnieć. Jako fotograf i architekt krajobrazu biorę udział w procesie twórczym mając świadomość, że natura ma siłę zgładzić wszystko co stworzę. „12 Pór Roku”, to obraz ludzkiej tożsamości. Żyję by tworzyć i tworzę by żyć.

Project idea
„12 Pór Roku” (ang. 12 seasons of the year) is an original project showing the close relationship between man and nature. During the year, I visualized a multidimensional vision. I created 12 naturalistic creations based on various branches of art: painting, clothing design, photography and floristry. I made watercolor journal sketches, which were used as a model for hand-made stylization from over 50 species of plants and environmental elements such as cones, feathers, bark, moss. Designs are a message of freedom and truthfulness in presenting your image as opposed to creation that dictators of fashion impose on us. I invited 11 women to the project who, according to the month of their birth, put on the right styles and took part in the session. I played my own month – September. I took pictures on a regular basis every month of the year, which caused me to find strongly connected characters with the landscape. We see our diversity in colorful creations changing in the seasons. Each of the costumes is an individual representation of the personality that unites nature. Man’s destiny is to live among nature, without which his creativity and existence cannot exist. As a photographer and landscape architect, I take part in the creative process being aware that nature has the power to destroy everything I create. The „12 Pór Roku” are a picture of human identity. I live to create and I create to live.

Sesja w strojach z roślin

Zapraszam na niepowtarzalną sesję zdjęciową w stroju z projektu 12 Pór Roku. Podaruj wyjątkowy prezent w formie karty podarunkowej lub umów się bezpośrednio na sesję wybierając jeden z poniższych pakietów oraz termin. Sesje wykonujemy cały rok.

Zapisz się na sesję

Pakiet I

 • fotografie w stroju 12 Pór Roku
 • 5 fotografii najwyższej jakości w wersji cyfrowej,
 • fotografie w wersji internetowej na media społecznościowe,
 • autorska obróbka kolorystyczna fotografii.
 • retusz fotograficzny (w tym skóry i korekcji przebarwień).

Pakiet II

 • fotografie w stroju 12 Pór Roku
 • 10 fotografii najwyższej jakości w wersji cyfrowej,
 • fotografie w wersji internetowej na media społecznościowe,
 • autorska obróbka kolorystyczna fotografii,
 • retusz fotograficzny (w tym skóry i korekcji przebarwień).
 • Fotoobraz z wybranym zdjęciem wykonanym podczas sesji na akrylowym obrazie z dystansem – płytą MDF w formacie 30×42 cm,

Pakiet III

 • fotografie w stroju 12 Pór Roku
 • 20 fotografii najwyższej jakości w wersji cyfrowej,
 • fotografie w wersji internetowej na media społecznościowe,
 • autorska obróbka kolorystyczna fotografii,
 • retusz fotograficzny (w tym skóry i korekcji przebarwień),
 • Bogaty album 30×30 cm, karty otwierane na płasko, 10 stron w oprawie z ekoskóry o gramaturze kart 800g/m2 z akrylowym okienkiem ze zdjęciem ze wszystkich zdjęć wykonanych podczas sesji. Fotografie Fuji Silk &Fuji Pearl o wrażeniu 3D.

Projekty strojów

Gala z pokazem mody

Wydarzenie odbyło się 29.11.2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Wystawa do 31.01.2020

Na gali otwierającej zaprezentowała wraz z kalendarzem pokaz mody, szkice żurnalowe na papierze czerpanym, film z backstage’u, obrazy na płótnie i foto-album.

 • ZOBACZ wystawę „12 Pór Roku” za dnia
 • ZOBACZ fotorelację z Gali „12 Pór Roku”
 • KUP kalendarz „12 Pór Roku” na rok 2020
O autorce

Marta Pietrzyk

Fotograf, grafik, architekt krajobrazu

      Chrzanowska artystka. Prowadzi studio fotograficzne Zielony Kadr oraz biuro architektury krajobrazu – Marta Projektuje. Wielokrotnie nagradzana w dziedzinie fotografii i architektury. Laureatka I-go miejsca otrzymała tytuł „Fotograf Ślubny Roku” w Powiecie Chrzanowskim w plebiscycie Gazety Krakowskiej, 2019. Zdobyła I miejsce w Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Kalendarzy ZoomArt 2017. Fotografuje produkty dla największych sieci handlowych na świecie. Profesjonalnie wykonuje fotografie i filmy w zakresie ślubów, reklam, krajobrazów, portretów, sportów i aktów. Projektuje przestrzenie publiczne, ogrody przydomowe i małą architekturę. Jej ostatnią współrealizacją jest projekt Placu Luzara w Trzebini. Otrzymała I miejsce w międzynarodowym konkursie Student Design Workshops City Green in Cracow, 2015. Jej pasją jest rękodzieło, malowanie akwarelą, projektowanie ubioru.

O wernisażu

Harmonogram Gali Otwarcia

 • Wernisaż wystawy fotografii z rocznej sesji „12 Pór Roku”,
 • Niezwykły pokaz mody z ręcznie wykonanych strojów z roślin,
 • Wystawa projektów ubioru, rysunek żurnalowy malowany akwarelą,
 • Premiera filmu „12 Pór Roku”,
 • Premiera kalendarza 2020 „12 Pór Roku”,
 • Recital – Kobieca kraina łagodności – Monika Gębala z pianistą,
 • Losowanie nagród (vouchery na zabiegi kosmetyczne, fitness, sesje zdjęciowe).

Kalendarz 2020

12 niezwykłych miesięcy w autorskim kalendarzu wydanym na rok 2020. Kalendarz można zamówić poprzez kontakt email – telefoniczny. Poniżej karty z kalendarza wraz z oprawą graficzną. Autorka wciela się w swój miesiąc „Wrzesień”.

Album

Szkice żurnalowe

12 projektów ubioru, które zaprojektowałam malując akwarelą na papierze czerpanym, w którym znajdują się elementy roślin nawiązujące do poszczególnej pory miesiąca. 

BACKSTAGE

Za nami 12 miesięcy pracy 🎥, 12 wyjątkowych strojów 🍂, 12 niesamowitych kobiet 💜 dzięki którym mój projekt żyje. 🌹 Dziękuję, że cały czas jesteście ze mną i wciąż inspirujecie mnie do tworzenia! 

Instagram

Obserwuj nasze sesje – @12porroku


 

 „12 Pór Roku”, to autorski projekt Marty Pietrzyk ze studio Zielony Kadr. Przedstawia ścisłe powiązanie człowieka z naturą. Stworzyła własnoręcznie 12 kreacji z 50 gatunków roślin i elementów środowiska. Projektuje w oparciu o gałęzie sztuki: malarstwo, projektowanie ubioru, fotografię i florystykę. Zaprosiła do projektu 11 kobiet, które razem z nią wedle miesiąca swoich urodzin założyły odpowiednie stylizacje i wzięły udział w jej sesji. Jako fotograf i architekt krajobrazu bierze udział w procesie twórczym mając świadomość, że natura ma siłę zgładzić wszystko co stworzy. Autorka obrazuje wielowymiarowo swój proces twórczy i przeznaczenie ludzkiego życia wśród natury.  

 
„12 Pór Roku” is an original project of Marta Pietrzyk from the Zielony Kadr studio. It presents the close relationship between man and nature. She created 12 creations from 50 species of plants and elements of the environment. Designs based on the branches of art: painting, clothing design, photography and floristry. She invited 11 women to the project, who together with her, according to the month of their birthday, put on appropriate stylizations and took part in her session. As a photographer and landscape architect, he participates in the creative process being aware that nature has the power to destroy everything he creates. The author multidimensionally illustrates her creative process and the destiny of human life among nature.

Blog